O Celach Zrównoważonego Rozwoju na Kongresie Bibliotek IFLA

W dniach 20-25 sierpnia 2023 roku odbył się 88 Kongres Bibliotek IFLA, którego hasło przewodnie brzmiało:  „Let’s work together, let’s library”. W kongresie uczestniczyło niemal 3 tysiące bibliotekarzy z całego świata. Podczas Kongresu znalazło się miejsce na dyskusję o Celach Zrównoważonego Rozwoju i działaniach podjętych przez biblioteki na świecie w ramach Agendy 2030.

Ze sprowadzania przygotowanego przez Magdalenę Gomułkę wybraliśmy następujące fragmenty dotyczące Celów Zrównoważonego Rozwoju.

  1. Sesje dotyczące zrównoważonego rozwoju pozwoliły na zapoznanie się z najnowszymi dokonaniami realizacji SDG w bibliotekach. W tym roku największa liczba raportów z realizacji celów (Voluntary National Review, VNR) przygotowanych przez rządy krajów dla ONZ podkreśliła znaczenie bibliotek w realizacji celów. To duży sukces międzynarodowych działań dyplomacji IFLA i stowarzyszeń bibliotekarskich.
  2. Innymi przykładami promocji i edukacji bibliotek w ramach zrównoważonego rozwoju było założenie laboratoriów SDG w duńskich bibliotekach. Laboratoria są przestrzeniami, gdzie każdy może się dowiedzieć więcej o Agendzie 2030 ONZ dzięki zgromadzonym tam materiałom edukacyjnym.
  3. Ważną inicjatywą są czytelnicze kluby SDG (SDG Club Book), które są rozwijane przez IFLA, wydawnictwo Elsevier oraz ONZ. W tym projekcie we współpracy pomiędzy bibliotekarzami i wydawnictwami tworzone są krajowe listy książek dla dzieci i młodzieży, których tematyka dotyczy poszczególnych celów rozwoju.”
  4. W drugim dniu IFLA camp organizatorzy zaprosili uczestników do rozwiązywania gry „SDG Librarian” w aplikacji Action Bound na smartfonach. Była to dobra okazja do integracji uczestników, rozwiązywania zadań na temat celów zrównoważonego rozwoju, bibliotek i zwiedzania najważniejszych obiektów turystycznych Rotterdamu.

Tekst sprawozdania